Zainteresowanie aromaterapią i naturalnymi zapachami rośnie. Olejki eteryczne stosujemy nie tylko do masaży i inhalacji ale również do wyrobu domowych kosmetyków, maści, preparatów przeciwko komarom i kleszczom , do kąpieli i do wielu innych zabiegów.
Jednym z najbardziej znanych i używanych olejków eterycznych jest olejek z lawendy. Nic więc dziwnego, że pytania, który olejek lawendy wybrać i jaka cena olejku lawendowego jest najbardziej optymalna pojawiają się bardzo często. Co kryje się za ceną i czy za cenę X otrzymujemy dobry olejek z lawendy?
Domyślacie się zapewne, że nie podpowiemy Wam, która cena olejku z lawendy gwarantuje jakość i jest najniższa.
Przybliżymy Wam natomiast co wpływa na cenę, jakich cen należy unikać. Nikt z nas nie chce płacić za produkt tej samej jakości ceny trzykrotnie wyższej. Zacznijmy więc…
OLEJEK LAWENDOWY-CO KSZTAŁTUJE CENĘ?
Rożnica między eterycznym olejkiem lawendowym i olejkiem zapachowym
Olejki eteryczne, absoluty i żywice to produkty całkowicie naturalne i tylko one mają właściwości lecznicze i aromaterapeutyczne. Olejki zapachowe nie spełniają wymagań do aromaterapii. Do ich korzyści należy tylko zapach i do tego syntetyczny, bardzo często bardzo niezdrowy!
Jeśli tworzymy na przykład dla siebie naturalny zapach ( do domu lub samochodu) również używamy naturalnych olejków eterycznych. To właśnie dzięki temu możemy uzyskać pożądany wpływ na zdrowie i psychikę. Olejki zapachowe nie mają takiej mocy!
To jest zatem bardzo ważna informacja dla laików, którzy dziwią się dlaczego oni kupili olejek o zapachu lawendowym 10 ml i zapłacili 5 zł a ktoś inny zapłacił za olejek lawendowy 10 ml 35 zł
Zapach olejku z lawendy a cena
W przypadku olejku z lawendy ogromny wpływ na cenę ma fakt z jakiego gatunku lawendy jest on pozyskany i z którego rejonu. Lawenda, która rośnie w najbardziej optymalnym dla siebie klimacie charakteryzuje się cudownym ciepło ziołowym aromatem. Jeśli wybierasz olejek pod kątem zapachu warto wracać do marki, której zapach nam odpowiadał, ponieważ zazwyczaj do produkcji olejku używa się cały czas tego samego gatunku lawendy, z tego samego rejonu. Firmy pozyskujące olejki podpisują długoletnie kontrakty, ponieważ chcą w miarę możliwości sprzedawać produkt o standaryzowanej jakości. To z kolei oznacza, że cechy produktu ( między innymi zapach) będą się powtarzać przy kolejnych partiach.
Musimy wiedzieć, że w przypadku olejków eterycznych wpływ na wszystkie cechy olejku mają w dużej mierze czynniki środowiska, które nie zawsze są powtarzalne. Na przykład w danym roku może być zimne deszczowe lato i olejek lawendowy pozyskiwany z rośliny tego samego gatunku będzie się nieco różnił.
Dostępność surowca a cena
Im mniej surowca i trudniej dostępny, tym cena wyższa. Istnieje też większe ryzyko podrobienia. Tak dzieje się szczególnie w przypadku drogich olejków: róży, sandałowca, jaśminu itp.
Na szczęście olejek z lawendy łatwo pozyskać, a i samej lawendy jest naprawdę dużo. Cena więc pod kątem tej cechy nie powinna być windowana.
Certyfikaty oraz marka-wpływ na cenę olejku z lawendy.
W przypadku, gdy olejek posiada certyfikat warto zapoznać się bliżej z tym jakiego rodzaju jest to certyfikacja. Niektóre są niestety tylko trikiem marketingowym.
Większość tych certyfikatów to są “TM” czyli “Trade Marks”. Zazwyczaj są zarejestrowane poza Europą. Bardzo dobrze cały proces certyfikacji opisała Klaudyna Hebda i tu cytujemy
,, W dużym skrócie wygląda to tak. Duża firma wymyśla jakąś nazwę na przykład “Certyfikat Bioterapeutycznej Jakości” i rejestruje ją jako znak towarowy. To oznacza, że tylko ta firma może go używać!’’
W dziedzinie bezpieczeństwa stosowania olejków eterycznych na pewno możecie zaufać olejkom które dopuszczone zostały przez IFRA.
W Polsce wskazówki IFRA były przez kilkadziesiąt lat podstawowym kryterium oceny bezpieczeństwa substancji zapachowych, w tym również olejków eterycznych.
Olejki lawendowe w naszym sklepie
Czym różnią się olejki lawendowe w naszym sklepie ?
Olejek z lawendy Dr beta ma zdecydowanie cieplejszy aromat. Jego jakość jest potwierdzona przez IFRA. Produkowany jest przez firmę o wieloletniej tradycji: Pollena Aroma
Olejek lawendowy Biosfera to olejek o zimniejszej nucie zapachowej. Lawenda pozyskiwana w tym olejku pochodzi z różnych rejonów ( nie zawsze z Francji) Cena tego olejku jest znacznie niższa. Nadaje się do aromatyzacji i na przykład odstraszania insektów. Jeśli chodzi o używanie w kosmetykach lepiej skusić się na olejek certyfikowany.
Olejek lawendowy Mohani to z kolei olejek z upraw organicznych posiadający również certyfikat COSMOS ORGANIC.
Sam fakt, że lawenda do stworzenia tego lejku pochodzi z bardzo przyjaznej strefy klimatycznej i dodatkowo z upraw organicznych ma w tym przypadku ogromny wpływ na cenę.
Mamy nadzieję że widzicie już jakie czynniki mają wpływ na cenę olejku lawendowego i innych. Przy wyborze olejku dla siebie zastanówcie się przede wszystkim do czego chcecie go używać i które cechy są dla Was najważniejsze 🙂