Jeśli choć trochę interesujesz się aromaterapią to zapewne wiesz, że olejek eteryczny z mięty.
Jest jednym z najbardziej wszechstronnych olejków eterycznych. Może być stosowany aromatycznie, miejscowo i wewnętrznie, aby rozwiązać szereg problemów zdrowotnych, od bólów mięśni i sezonowych objawów alergii po niski poziom odczuwanej energii i dolegliwości trawienne. Jest również znany z radzenia sobie z problemami skóry i włosów.
W badaniach nad olejkiem eterycznym wykazano również, że olejek eteryczny z mięty posiada również działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne.
Nic więc dziwnego, że olejek miętowy jest jednym z najpopularniejszych olejków eterycznych na świecie i dlatego polecamy, aby każdy miał go w swojej apteczce w domu.
Co to jest olejek miętowy?
Mięta pieprzowa to hybryda mięty zielonej i mięty wodnej (Mentha aquatica). Olejki eteryczne są uzyskiwane przez destylację z parą wodną ziela uprawianego w Europie , Azji i obu Amerykach.
Najbardziej aktywne składniki to mentol (od 50 do 60 procent) i menton (od 10 do 30 procent).
Formy olejku eterycznego z mięty- pod jakimi postaciami możesz go kupić?
Najpopularniejszą formą mięty jest olejek eteryczny z mięty i oczywiście zioło świeże lub suszone.
Oprócz tego możesz spotkać naturalne spraye miętowe, krople miętowe na trawienie i tabletki z olejkiem.
Olejek miętowy jest powszechnie stosowany w balsamach, szamponach i innych produktach do ciała ze względu na swoje dobroczynne właściwości.
Historia- tego o olejku z mięty prawdopodobnie nie wiedziałeś!
Olejek miętowy został wspomniany już w mitologii greckiej, gdzie nimfa Mentha lub Minthe) została przekształcona w słodko pachnące zioło przez Plutona. Wszystko za sprawą jego miłości. Pluton chciał, aby ludzie kochali i doceniali jego wybrankę do końca istnienia świata. Od tego momentu mięta jest z nami ! 🙂
Olejek z mięty pieprzowej jest nie tylko jednym z najstarszych europejskich ziół używanych do celów leczniczych, ale inne źródła historyczne datują jego stosowanie na starożytną japońską i chińską medycynę ludową.
Ciekawostka!
Wiele zastosowań olejku z mięty pieprzowej zostało udokumentowanych już w 1000 r. p.n.e. i zostały znalezione w kilku egipskich piramidach.
Poniżej zebraliśmy dla Was wiele zastosowań olejku eterycznego z mięty. To jednak nie wszystko! Przy możliwościach zastosowania znajdziecie kilka konkretnych przepisów jak stosować ( proporcje i porady odnośnie używania) Czytajcie więc dalej 🙂
14 najlepszych zastosowań i korzyści olejku eterycznego z mięty. Zobacz czy wszystkie znasz!
- Łagodzi ból mięśni i stawów.
Jeśli zastanawiasz się, czy olejek z mięty pieprzowej jest odpowiedni na bóle mięśni, odpowiedź brzmi „tak!” Olejek eteryczny z mięty pieprzowej jest bardzo skutecznym naturalnym środkiem przeciwbólowym i zwiotczającym mięśnie.
Ma również właściwości chłodzące, orzeźwiające i przeciwskurczowe. Olejek miętowy jest szczególnie pomocny w łagodzeniu napięciowego bólu głowy. Badania kliniczne (według źródła : blog dr axe) wskazują, że działa równie dobrze jak paracetamol!
Jak zatem stosować olejek z mięty, aby poradzić sobie z bólem mięśni?
Po prostu nakładaj dwie do trzech kropli miejscowo na problematyczny obszar trzy razy dziennie. Możesz też dodać pięć lub sześć kropli do ciepłej kąpieli z solą Epsom lub spróbuj domowego masażu mięśni. Połączenie mięty pieprzowej z olejkiem lawendowym to także świetny sposób na rozluźnienie organizmu i zmniejszenie bólu mięśni. Wymieszaj olejki eteryczne z olejem bazowym i poproś bliską osobę o masaż J
- Udrożnienie zatok i wspomaganie oddychania.
Aromaterapia miętowa może pomóc odblokować zatoki i przynieść ulgę w przypadku drapania w gardle. Działa jako odświeżający środek wykrztuśny, pomaga otworzyć drogi oddechowe, usunąć śluz i zmniejszyć przekrwienie.
Jest również jednym z najlepszych olejków eterycznych na dolegliwości górnych dróg oddechowych. Jest niezastąpiony w leczeniu grypy, przeziębienia, astmy, zapaleniu oskrzeli i innych.
Badania laboratoryjne pokazują, że związki znajdujące się w olejku z mięty pieprzowej mają właściwości przeciwdrobnoustrojowe, przeciwwirusowe i przeciw-utleniające, co oznacza, że może on również pomóc w zwalczaniu infekcji, które prowadzą do objawów obejmujących drogi oddechowe.
Jak zastosować w warunkach domowych olejek eteryczny zmięty na oczyszczenie zatok lub przy przeziębieniu?
Wymieszaj 3 krople olejku miętowego, 3 krople olejku z eukaliptusa oraz 1 łyżke stołową oleju kokosowego i posmaruj nim klatkę piersiową i kark.
- Sezonowa ulga w alergii.
Olejek z mięty pieprzowej jest bardzo skuteczny w rozluźnianiu mięśni w kanałach nosowych i pomaga usuwać zanieczyszczenia oraz pyłki z dróg oddechowych w okresie alergii. Jest uważany za jeden z najlepszych olejków eterycznych dla alergików ze względu na swoje właściwości wykrztuśne, przeciwzapalne i orzeźwiające.
Badanie laboratoryjne opublikowane w European Journal of Medical Research wykazało, że związki mięty pieprzowej wykazują potencjalną skuteczność terapeutyczną w leczeniu przewlekłych zaburzeń zapalnych, takich jak alergiczny nieżyt nosa, zapalenie jelita grubego i astma oskrzelowa.
- Wspomaga porost włosów oraz poprawia ich kondycję.
Olejek eteryczny z mięty jest polecany jako stymulator wzrostu włosów. Aby zadbać o skórę głowy i wspomóc cebulki, a dzięki czemu przyspieszyć wzrost włosów możesz podczas mycia głowy dodać 3 krople olejku z mięty do szamponu. Dobrze wymasuj głowę i potem spłucz.
To jeden z najlepszych olejków na porost włosów!
- Stymuluje do działania i dodaje energii.
Olejek eteryczny z mięty jest zdrową alternatywą dla energetyków. Możesz go zastosować podczas długiej jazdy samochodem lub podczas nużących zadań w pracy. Możesz też skorzystać z naturalnych zapachów do samochodu zwiększających poziom energii oraz zwiększających koncentrację.
Jak możesz go stosować, aby działał jako energiser? Rozpyl w powietrzu lub natrzyj nim skronie 🙂
- Odświeża oddech i eliminuje brzydki zapach z ust.
Mięta pieprzowa to roślina , która od wieków była stosowana z pozytywnym skutkiem do naturalnego odświeżania oddechu. Jej skuteczność w tym zakresie wynika najprawdopodobniej z faktu, że olejek z mięty pieprzowej zabija bakterie i grzyby, które mogą prowadzić do próchnicy lub infekcji.
Jak stosować w warunkach domowych?
Dodaj 1 kroplę lejku do swojej pasty do zębów lub do 1 szklanki wody wkrop 3 krople olejku z miety i płucz tym jamę ustna i gardło.
Co na to badania?
Badanie laboratoryjne opublikowane w European Journal of Dentistry wykazało, że olejek z mięty pieprzowej (wraz z olejkiem z drzewa herbacianego i olejkiem tymiankowym) wykazuje działanie przeciwdrobnoustrojowe przeciwko patogenom jamy ustnej, w tym Staphylococcus aureus, Enterococcus faecalis, Escherichia coli i Candida albicans.
- Łagodzi bóle głowy.
Mięta pieprzowa na bóle głowy ma zdolność poprawiania krążenia, łagodzenia napięcia jelit i rozluźniania napiętych mięśni. Wszystkie te stany mogą powodować napięciowe bóle głowy lub migreny, co czyni olejek z mięty pieprzowej jednym z najlepszych olejków eterycznych na bóle głowy.
Aby poradzić sobie z bólem głowy weź 1 łyżeczkę oleju kokosowego i dodaj 3 krople olejku z mięty. Wszystko razem wymieszaj i smaruj tym skronie, czoło oraz tył szyi.
- Łagodzi swędzenie i pieczenie skóry.
Badania pokazują, że mentol znajdujący się w olejku z mięty pieprzowej hamuje swędzenie i pieczenie skóry. Potrójnie ślepe badanie kliniczne z udziałem 96 losowo wybranych kobiet w ciąży, u których zdiagnozowano świąd, przetestowało zdolność mięty pieprzowej do złagodzenia objawów. Świąd jest powszechnym problemem związanym z frustrującym, ciągłym swędzeniem, którego nie można złagodzić.
W badaniu kobiety stosowały połączenie mięty pieprzowej i oleju sezamowego lub placebo dwa razy dziennie przez dwa tygodnie. Naukowcy wykazali wyraźne zmniejszenie swędzenia w grupie leczonej lejkiem miętowym w porównaniu z grupą placebo.
Jak używać i stosować?
Aby zmniejszyć uczucie swędzenia wymieszaj 1 łyżkę olejku kokosowego z 5 kroplami olejku i smaruj 3 razy dziennie w miejscach, gdzie odczuwasz dyskomfort na skórze.
- Naturalnie odstraszaj robaki.
W przeciwieństwie do nas ludzi, wiele małych stworzeń nienawidzi zapachu mięty pieprzowej. Do takich na pewno należą mrówki, pająki, karaluchy, komary, myszy, a być może nawet wszy. To sprawia, że olejek miętowy na pająki, mrówki, myszy i inne szkodniki jest skutecznym i naturalnym środkiem odstraszającym. Może być również skuteczny na kleszcze.
Jak stosować?
Możesz rozpylać olejek z mięty w powietrzu lub nacierać nim skórę-najlepiej co 2,5 godziny ponieważ w miarę upływu czasu skuteczność maleje.
- Na nudności.
Olejek eteryczny z mięty obniża nudności.
Aby pozbyć się mdłości, po prostu wdychaj olejek miętowy bezpośrednio z butelki, dodaj jedną kroplę do szklanki wody destylowanej lub wetrzyj jedną lub dwie krople za uszami.
Skuteczność olejku eterycznego z mięty w obniżeniu nudności sprawdzono, gdy 34 pacjentów doświadczyło pooperacyjnych nudności po przejściu operacji kardiochirurgicznej i używali inhalatora do nosa zawierającego olejek z mięty pieprzowej, stwierdzono, że ich poziom nudności był znacząco inny niż przed inhalacją mięty pieprzowej. Pacjentów poproszono o ocenę uczucia nudności w skali od 0 do 5, gdzie 5 oznaczało największe nudności. Średnia ocena spadła z 3,29 przed inhalacją olejku miętowego do 1,44 dwie minuty po inhalacji.
- Na kolkę u niemowląt
Według badania krzyżowego opublikowanego w Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, stosowanie olejku z mięty pieprzowej jest równie skuteczne jak lek Simethicone( lek na wzdęcia) w leczeniu kolki niemowlęcej, bez skutków ubocznych związanych z przepisanymi lekami.
Naukowcy odkryli, że średni czas płaczu wśród niemowląt z kolką wzrósł ze 192 minut dziennie do 111 minut dziennie. Wszystkie matki zgłosiły równe zmniejszenie częstości i czasu trwania epizodów kolki wśród osób stosujących olejek z mięty pieprzowej i symetykon, lek stosowany w celu złagodzenia gazów, wzdęć i dyskomfortu żołądkowego.
W badaniu niemowlętom podawano jedną kroplę Mentha piperita na kilogram masy ciała raz dziennie przez okres siedmiu dni.
UWAGA! Przed użyciem go u niemowlęcia należy omówić ten plan leczenia z pediatrą dziecka.
- Poprawia zdrowie skóry i radzi sobie z niedoskonałościami.
Olejek z mięty pieprzowej stosowany miejscowo ma działanie uspokajające, zmiękczające, tonizujące i przeciwzapalne. Posiada właściwości antyseptyczne i przeciwdrobnoustrojowe.
Przegląd olejków eterycznych jako potencjalnych środków przeciwdrobnoustrojowych w leczeniu chorób skóry opublikowany w Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine wykazał, że olejek z mięty pieprzowej jest skuteczny, gdy jest stosowany w celu zmniejszenia takich problemów jak : zaskórniki, tłusta skóra, zapalenie skóry, swędzenie, świerzb, oparzenia słoneczne, liszaj obrączkowy.
Aby poprawić stan skóry i stosować jako domowe lekarstwo na trądzik, zaskórniki zmieszaj dwie do trzech kropli z równymi częściami olejku eterycznego z lawendy i nałóż kombinację miejscowo na problematyczny obszar.
- Ochrona przed oparzeniami słonecznymi i ulga
Olejek z mięty pieprzowej może nawilżać miejsca dotknięte oparzeniami słonecznymi i łagodzić ból. Może być również stosowany w celu zapobiegania oparzeniom słonecznym.
- Hamuje wiele komórek nowotworowych!
Chociaż potrzebne są dalsze badania w tej dziedzinie, niektóre badania laboratoryjne wskazują, że mięta pieprzowa może być przydatna jako środek przeciwnowotworowy. Jedno z takich badań wykazało, że związek mentolu hamuje wzrost raka prostaty poprzez indukowanie śmierci komórek i regulację procesów komórkowych.
Olejek eteryczny z mięty możesz kupić w sklepach zielarskich, niektórych aptekach i u nas klikając niżej: